Pracownicze Plany Kapitałowe – zalety korzystania z programu

 

Plany Kapitałowe dla pracowników ruszyły od 1 stycznia 2020. Nie cieszą się one jednak dużym zainteresowaniem. Wiele osób nie ma do nich zaufania po klęsce otwartych funduszy emerytalnych. Dlaczego warto zapoznać się i skorzystać z tej formy oszczędzania na emeryturę? Podpowiadamy, czym są Pracownicze Plany Kapitałowe i jakie są zalety korzystania z programu. Decyzję o przystąpieniu do Pracowniczych Planów Kapitałowych należy podjąć po zapoznaniu się ze wszystkimi aspektami programu, który wzorowany jest na pomysłach między innymi z Wielkiej Brytanii.

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

PPK to nowy, dobrowolny i prywatny system długoterminowego oszczędzania, z którego mogą skorzystać pracownicy, podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Pracownicy w wieku od 18 do 55 lat zostali zapisani do tego planu obowiązkowo. Pozostali zostali zapisani na wyraźną, pisemną prośbę. Jedynie osoby po 70 roku życia nie mogą przystąpić do tej formy odkładnia pieniędzy.

Ile kosztuje Pracowniczy Plan Kapitałowy?

Wpłata pracownika do PPK wynosi 2 procent wynagrodzenia brutto. To nie wszystko, bo na składkę składa się też twoja firma i Fundusz Pracy, czyli państwo. Obowiązkowa wpłata pracodawcy wynosi 1,5 procent wynagrodzenia. Z Funduszu Pracy, jeśli jesteś do niego zapisany, otrzymujesz 250 złotych jednorazowo. Warunkiem uzyskania takiego bonusu jest bycie w programie co najmniej 3 miesiące i dokonywanie wpłat regularnych. Z Funduszu Pracy można liczyć także na dopłatę roczną w wysokości 240 złotych. Zyskujesz wtedy ekstra 490 złotych. Największą zaletą programu jest to, że oszczędności budujesz ty i dwa dodatkowe źródła.

Czy środki przepadną, jeśli zrezygnuję?

Masz prawo zrezygnować z oszczędzania w PPK, po uprzednim podpisaniu pisemnej rezygnacji z dokonywania wpłat na PPK, zarówno na etapie tworzenia planu w Twojej firmie, jak i w każdym dowolnym momencie. Możesz dokonać zwrotu środków zgromadzonych na twoim koncie lub upoważnić osobę bliską do dziedziczenia tych pieniędzy.

Co ważne, w przypadku wystąpienia ważnej sytuacji życiowej również można sięgnąć po pieniądze zgromadzone na koncie Pracowniczego Planu Kapitałowego. W przypadku twojej choroby lub nieszczęścia najbliższego członka rodziny możesz wypłacić nawet 25 procent oszczędności bez straty jakichkolwiek korzyści. W pozostałych przypadkach może wiązać się to z pewnymi potrąceniami.

Co możesz zrobić jeszcze z pieniędzmi z PPK?

PPK nie są stałym i niezmiennym sposobem oszczędzania na emeryturę. W trakcie trwania programu możesz podwyższać lub obniżać składkę miesięczną w zależności od twoich potrzeb. Masz prawo do zmiany funduszu zarządzającego twoimi pieniędzmi, jeśli wydaje ci się on za mało ryzykowny lub zauważasz, iż ryzyko jest zbyt wielkie. Według danych za 2020 rok, zysk osób będących członkami PPK i zarabiających średnią krajową wyniósł nawet 98 procent. Czy warto? Przeczytaj raz jeszcze argumenty potwierdzające słuszność przystąpienia do PPK i podejmij odpowiednią decyzję.