Jak szybko zarejestrować spółkę z o.o.
Najczęściej spotykana w Polsce forma prowadzenia firmy to jednoosobowa działalność gospodarcza. Druga pod względem popularności jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Popularna ze względu na stosunkowo niskie koszta, jakie ponosimy przy jej tworzeniu, cechuje się też łatwością rejestracji. Pytanie brzmi – jak szybko zarejestrować spółkę z o.o.?
Internet czy notariusz?
Na początek stajemy przed niezwykle ważnym pytaniem – czy proces rejestracji poprowadzimy przez internet, czy zdecydujemy się na pomoc notariusza? Ta druga opcja zapewni nam większy nadzór nad całym procesem, pozwoli ukształtować umowę spółki tak, jak chcemy. Założenie spółki przez internet jest jednak tańsze i znacznie szybsze, przez co warto wybrać właśnie ten wariant.
W celu założenia spółki z o.o. przez sieć należy utworzyć konto na specjalnej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Po rejestracji, mamy możliwość założenia takiej spółki z użyciem wzorca umowy. Jeżeli interesuje nas jednoosobowa spółka z o.o. (jest tylko jeden wspólnik), wystarczy obecność jednej osoby przy komputerze. W przypadku większej ilości wspólników, każdy z nich musi być obecny, w celu zatwierdzenia rejestracji spółki.
Opłaty i korespondencja
Opłaty podczas rejestracji przez internet to opłata sądowa w wysokości 250 złotych, koszt ogłoszenia wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w wysokości 100 złotych oraz opłata za płatność internetową. Wysokość tej ostatniej jest zależna od operatora płatności i w większości przypadków wynosi około kilkudziesięciu groszy.
Po zakończeniu rejestracji i wykonaniu opłat, w tym opłaceniu wymaganego kapitału spółki, kolejnym etapem z cyklu jak szybko zarejestrować spółkę z o.o. jest oczekiwanie na korespondencję od Sądu. Wiadomość może zawierać informację o zarejestrowaniu spółki lub o konieczności dosłania dodatkowych dokumentów (na przykład oświadczenia woli od prokurentów). Następnym krokiem jest założenie konta bankowego dla spółki. O ile nie jest to wymagane w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, dla spółki jest to konieczność.
Po otrzymaniu korespondencji z KRS należy jak najszybciej udać się do Urzędu Skarbowego. Tam do wypełnienia otrzymamy dwie lub trzy formalności: obowiązkowy NIP-8, również obowiązkowy PCC-3 (podatek od czynności prawnych, jego wysokość to kilkadziesiąt złotych) oraz VAT-R.
W którym momencie można rozpocząć działalność?
Wraz z pytaniem, jak szybko zarejestrować spółkę z o.o., pojawia się kwestia tego, od kiedy spółka może działać. Formalnie spółka może działać od momentu zarejestrowania przez KRS. Wystawiać faktury może od momentu złożenia formularza VAT-R. W przeciągu około trzydziestu dni w biurze pojawi się Inspektor w celu kontroli.
Pieczątka spółki z o.o.
Spółka z o.o. powinna mieć także swoją pieczątkę. W teorii nie ma takiego wymogu, lecz w praktyce jest to wysoce wskazane. Wyrobienie takiej pieczątki to wydatek kilkudziesięciu złotych – dokładna cena jest uzależniona od liczby akapitów. Na pieczątce dla spółki powinny znaleźć się: nazwa spółki, adres, NIP, KRS, REGON, e-mail oraz numer telefonu.
Jak widać, założenie spółki z o.o. wiąże się z wieloma obowiązkami. Warto więc zwrócić się o pomoc w tej kwestii do profesjonalistów, jak firma Vattax. Udzielimy Ci pomocy przy zakładaniu spółki, oferujemy również wiele innych usług. Sprawdź naszą ofertę już dziś.