Rozliczenie PIT-u w 2020 roku – zmiany istotne dla podatnika
Rok 2020 jest pełen zmian – również przy rozliczeniach PIT obowiązują nowe terminy i obowiązki mające za zadanie ułatwić podatnikom i urzędnikom coroczne rozliczenie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w nadchodzących miesiącach.
Termin składania świadczeń do 30 kwietnia – dla kogo?
Przede wszystkim zmieniają się daty rozliczeń za rok 2019. Dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej ponownie zostanie udostępniony wstępnie wypisany przez urząd skarbowy e-PIT. PIT-37 można składać do 30 kwietnia – tak samo, jak PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Oznacza to, że z pracy, działalności gospodarczej, dochodów kapitałowych i zbycia nieruchomości można rozliczać się w terminie takim, jak w latach ubiegłych.
Zmienia się też termin składania zeznań podatkowych – można zacząć je składać od 15 lutego. Od tego czasu można wprowadzać w elektronicznej wersji PIT-u zmiany, np. odliczyć od dochodu ulgę termomodernizacyjną za polepszenie warunków cieplnych budynku jednorodzinnego, o ile nie przekroczyła 53 000 PLN (PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28). Dodatkowe odliczenia od dochodu mogą też w 2020 roku obejmować darowiznę na oświatę (wyłącznie wtedy, gdy przedmiotem darowizny są materiały dydaktyczne lub środki trwałe nie starsze niż 12 lat) – przedsiębiorcy mogą wpisać ulgę w PIT-36 (na zasadach ogólnych) i PIT-36L (opodatkowanie liniowe). Nie wprowadzenie zmian skutkuje przyjęciem PIT-u w takiej formie, jaką zaproponowano przez urząd skarbowy.
Co istotne, to właśnie od 15 lutego będzie liczony termin zwrotu nadpłaty , a podatnicy mogą liczyć na niego w ciągu 45 dni. Ponadto, 15 lutego wchodzi również w życie nowelizacja przepisów, z których wynika, że fiskus nie przygotuje e-PIT-u dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
PIT-28 – do kiedy składać?
Czas na złożenie zeznania PIT-28 przesunięto aż do 2 marca. W ubiegłych latach termin kończył się wraz z końcem stycznia. Jak w przypadku innych PIT-ów, składać można go również od 15 lutego. Urzędnicy zachęcają, by zeznania składać w formie elektronicznej – w ten sposób znacznie krócej podatnik będzie czekał na zwrot podatku. Złożenie zeznania w formie papierowej może przedłużyć niemal dwukrotnie czas oczekiwania na zwrot.
Trzeba też pamiętać, że ewentualne niedopłaty muszą trafić na nowy mikrorachunek, czyli indywidualny rachunek podatnika. Na niego również należy uiścić ewentualne niedopłaty z tytułu PIT, CIT i VAT – termin uzupełnienia brakującej kwoty mija 30 kwietnia 2020 roku.
Wymiana CIT-TP na TP-R
Zmiany dotyczą też podmiotów rozliczających ceny transferowe. Po raz pierwszy, zamiast CIT-TP, przedsiębiorstwa muszą przesłać informacje w formie elektronicznej. Przedstawione w nowym formularzu TP-R informacje mają za zadanie ułatwić organom podatkowym pozyskanie bardziej szczegółowych informacji w zakresie ustalenia i weryfikacji cen. Co więcej, najistotniejsze elementy dokumentacji trafią od razu do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Linki, z których korzystano:
https://www.pit.pl/pit-28/
https://www.e-pity.pl/pity-2020/zmiany-w-rozliczeniu-pit-za-2019-rok-pity-2020/
https://dzienniklodzki.pl/pit-w-2020-co-zmieni-sie-w-rozliczeniach-pit-2020-nowosci-wazne-terminy-1502-maja-na-nas-czekac-wypelnione-pity-za-2019-10022020/ar/c1-14771360
https://www.pit.pl/aktualnosci/tp-r-nastepca-formularzy-cit-pit-kiedy-zlozymy-pierwszy-tp-r-i-jak-go-wypelnic-951175