PPK, a nagłe sytuacje
PPK to całkiem nowy system oszczędzania tworzony przez pracowników, pracodawców i państwo. Gromadzone w jego ramach środki są odkładane nie tylko na poczet przyszłej dodatkowej emerytury – mają być również wsparciem dla pracownika w przypadku ciężkiej sytuacji materialnej.
Naturalna kolej rzeczy zakłada, że po ukończeniu 60 roku życia pracownik dowolnie dysponuje zgromadzonymi pieniędzmi. Osiągając ten pułap wiekowy, decyduje on, czy wypłaca 25% oszczędności i przez kolejne 10 lat będzie otrzymywał pewną część środków z funduszu, czy też kontynuuje karierę i dalej oszczędza. Od założonego planu istnieją jednak pewne wyjątki.
Sytuacja 1: Choroba
Poza oczywistą korzyścią gromadzenia realnych środków na koncie, uczestnictwo w PPK gwarantuje Ci pomoc w przypadku poważnej choroby Twojej, małżonka lub dziecka. By jednak skorzystać z wypłaty środków, niezbędne jest dogłębne zrozumienie, w jakich konkretnie przypadkach jest ona udzielana. Zgodnie z art. 101 ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych:
- Za poważną chorobę uznaje się całkowitą niezdolność do pracy, rozumianą jako naruszenie sprawności organizmu, które skutkuje niemożnością odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu; ale też umiarkowany czy też znaczny stopień niepełnosprawności,
- Poważną chorobą jest również orzeczona niepełnosprawność osoby do osiągnięcia przez nią 16 roku życia,
- Do otrzymania wypłaty upoważnia też zdiagnozowanie posiadania poważnej jednostki chorobowej, np. utrata mowy, słuchu, wzroku; nowotwór złośliwy; amputacja kończyny; niewydolność nerek, itp., w przypadku którejkolwiek z osób podlegających pod PPK.
Wnioskując o wypłatę środków, możliwe jest jednorazowe wypłacenie 25% zgromadzonych pieniędzy lub rozłożenie tej sumy na raty. W celu otrzymania tej części oszczędności, do wniosku należy dołączyć orzeczenie lekarza potwierdzające przypadłość. Co jednak najważniejsze, pobierane środki nie podlegają opodatkowaniu ani zwrotowi.
Sytuacja 2: Śmierć
W przypadku śmierci pracownika środki zgromadzone na rachunku PPK zostaną przekazane osobie lub osobom uprawnionym do ich otrzymania. Pracownik może w dowolnym czasie wskazać wybraną przez siebie liczbę osób, a swoje decyzje zmieniać i cofać. Jeśli zaś spadkobierca nie został wskazany, oszczędności będą podlegały dziedziczeniu na zasadach ogólnych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której uczestnik PPK był zamężny lub żonaty. O ile zgromadzone pieniądze podlegały małżeńskiej wspólności majątkowej, połowa środków zgromadzonych w ramach PPK zostaje wypłacona małżonkowi.
Środki otrzymywane są w formie pieniężnej lub transferowej (do PPK, IKE lub PPE) po około 3 miesiącach od złożenia wniosku. By otrzymać pieniądze z funduszu zmarłego, należy zgłosić się do instytucji prowadzącej PPK z wnioskiem o wybraną formę wypłaty i innymi niezbędnymi dokumentami. Są nimi odpis sądu stwierdzający należność lub akt poświadczający dziedziczenie oraz oświadczenie o podziale spadku podpisane przez wszystkich spadkobierców lub orzeknięte przez sąd. Otrzymane środki, jak w przypadku poważnej choroby, nie podlegają opodatkowaniu.