JPK_VDEK to nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego, którą przedsiębiorcy złożą w przyszłym roku fiskusowi
Od 2019 r. zacznie obowiązywać nowa forma składania jednolitego pliku kontrolnego (JPK) przez przedsiębiorców. Opracowana struktura zwana JPK_VDEK ma w rezultacie zastąpić dzisiejszą formułę, obejmując również zakres deklaracji podatkowych VAT-7 i VAT-7K.
W swoich zamierzeniach Ministerstwo Finansów od dłuższego czasu przymierzało się do planowanej w 2019 r. likwidacji wymogów składania deklaracji VAT. Taka decyzja, jak i zresztą prowadzone działania wynikają w dużej mierze z faktu, iż aktualnie otrzymuje się znacznie większy zakres informacji i danych szczegółowych z JPK_VAT, od tych, które przekazywane są w deklaracjach fiskusowi. W wyniku czego dochodzi do pomnażania obowiązków, niepotrzebnie przyczyniając się do większej powtarzalności pracy biurowej, co w dłuższej perspektywie czasu nie będzie miało większego sensu.
JPK – główne cechy i założenia
Wraz z nadejściem 2018 roku, wszyscy czynni podatnicy VAT, a więc zarówno małe firmy, jak i te duże, zobowiązani są do prowadzenia w formie elektronicznej comiesięcznej ewidencji zakupów i sprzedaży w danym przedsiębiorstwie, czyli jeszcze aktualnego jednolitego pliku kontrolnego. Każdego miesiąca fiskus otrzymuje prawie 2 mln plików od ponad 1,5 mln firm – razem to się składa na ogromny zasób informacji. Dzięki nim jest w stanie dokonać szybkiej identyfikacji wszelkich nieprawidłowości np. związanymi z handlem z podmiotami gospodarczymi, które nie są zarejestrowane dla celów VAT. Gdy wystąpią tego rodzaju sytuacje, może wymagać od przedsiębiorców szybkiego wyjaśnienia sprawy. Informacje zawarte w JPK i ich weryfikacja przez fiskusa pozwalają na przeprowadzanie znacznie mniejszej ilości kontroli, za to bardziej skutecznych w działaniu. Realizowane w ten sposób interwencje wpływają tym samym na szybkość, w jakiej właściciele firm i zakładów otrzymują zwroty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.
JPK_VDEK – zastąpienie wielu deklaracji jednym plikiem
Podatnicy wedle obowiązującego prawa mają obowiązek składać podstawową deklarację VAT-7 tzw. kwartalną, ale również dokumentacje zawierające informacje o transakcjach wewnątrzwspólnotowych VAT-UE, a także obejmujących krajowe transakcje, które są objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT-27. Wdrożenie i zastąpienie tychże deklaracji jednym plikiem JPK_VDEK stanowiłoby duże udogodnienie dla podatników, dzięki czemu nie musieliby poświęcać tak wiele czasu na przygotowanie dokumentacji, jej weryfikacji oraz samej wysyłki. Co za tym idzie, zmniejszyłyby się także koszty realizacji tego obowiązku.
Omawiana forma pliku JPK_VDEK jest jeszcze nieuregulowana w pełni w przepisach. Nowy plik będzie można wdrożyć po dokonaniu zmian w ustawie o VAT i w ordynacji podatkowej. Wedle obowiązujących przepisów nakazuje się bowiem składanie comiesięcznej elektronicznej ewidencji VAT w formacie JPK oraz poszczególnych, wyżej wymienionych deklaracji. W związku z tym Ministerstwo Finansów zamierza wydać specjalne rozporządzenie do poszczególnej ustawy, które będzie jasno definiowało format ewidencji VAT i jej schemat postępowania, wedle którego mają być przygotowywane oraz wysyłane od przyszłego roku pliki dotyczące podatników.